IGMiT na Facebook'u
Strona czasopisma Turyzm
Repozytorium UŁ
Projekt InfoGeoLog
medal PTTK
Pogoda ICM
konfraternia
Aktualności turystyczne
Wiadomości turystyczne
Więcej
Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji

Studenckie Koło Naukowe Geografów Turyzmu „Włóczykije”

Logo SKNGT

SKNGT zostało założone wiosną 1999 r. przez grupę kilkunastu studentów kierunku Geografia Turyzmu i Hotelarstwa. Od 2004 r. w Kole działają także studenci kierunku Turystyka i Rekreacja. Pierwszym prezesem Koła został Sebastian Wieczorek, po nim funkcję tę przejął Maciej Kronenberg , następnie Paweł Mroziak, Tomek Bużałek, Miłek Wojtunik, Katarzyna Karasek, Paweł Czyż, Bartek Bolimowski, Szymon Świercz, Katarzyna Łęgocka

Prezesem Koła jest Joanna Paprzycka.

Od 2017 r. opiekunem naukowym Koła jest mgr Aleksandra Mroczek-Żulicka.

SKNGT integruje studentów oraz pracowników Instytutu Geografii Miast i Turyzmu wokół szeregu inicjatyw naukowych i popularyzatorskich oraz stawia sobie za cele m.in. zachęcanie studentów do świadomego podróżowania i poznawania odwiedzanych miejsc, zgłębiania wiedzy krajoznawczej oraz propagowania jej w szerszym gronie.



Główne inicjatywy SKNGT to:

  • „Wieczory przy kubku herbaty” - cotygodniowe, otwarte dla wszystkich prelekcje, podczas których studenci i pracownicy Wydziału opowiadają o swoich podróżach do najodleglejszych zakątków świata, prezentują zdjęcia i filmy oraz przygotowują kulinarne niespodzianki.

  • Rajdy TiR - kilkudniowe rajdy górskie organizowane 3 razy w roku (jesień, zima, wiosna).
    Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat historii rajdów. Wystarczy kliknąć na ten tekst.

  • „GeoTurist Party” - integracyjne imprezy organizowane 2 razy w roku dla wszystkich studentów Wydziału Nauk Geograficznych.

  • Konkurs „Województwo w sercu Polski” - organizowany od 1999 r. konkurs wiedzy geograficzno-turystycznej o regionie łódzkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Finały konkursu odbywają się w najciekawszych miejscach województwa, a na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

  • Co roku studenci Turystyki i Rekreacji korzystają ze studenckiej wymiany z Petersburgiem. Również dzięki współpracy z Uniwersytetem w Tbilisi nasi studenci w 2011 r. poznali wiele pięknych miejsc w Gruzji.

  • Członkowie Koła biorą aktywny udział w licznych konferencjach i festiwalach geograficzno-turystycznych oraz pomagają przy organizacji tego typu wydarzeń na Wydziale Nauk Geograficznych. Ponadto organizują wystawy fotograficznych z rajdów, imprez oraz praktyk.


Do pobrania
Statut SKNGT "Włóczykije"
Załącznik 1
Załącznik 2


Kontakt:

e-mail: skngtwlocykije@gmail.com

Facebook: http://www.facebook.com/skngtul

22.01.2016
Aktualności Koła

Aktualne zdjęcia i filmy z rajdów i wydarzeń organizowanych przez Koło na naszym profilu FB. Kliknij, żeby wejść na stronę Facebooka


22.01.2016
Archiwum działalności Koła

Aktualne zdjęcia i filmy z rajdów i wydarzeń organizowanych przez Koło na naszym profilu FB. Kliknij, żeby wejść na stronę Facebooka


4-6.04.2014 - XXIV Rajd, Beskid Niski, Wysowa

6.12.2012 - XX Jubileuszowy Rajd TiR.

7-12.01.2013 - XX JUBILEUSZOWY RAJD TIR - Beskid Sądecki

Z okazji wielkiego jubileuszu XX rajd od początku przyjął formę niespodzianki i poza jego terminem rajdowicze nie znali więcej szczegółów. Wszystko wyjaśniło się, gdy nad ranem 7 stycznia dojechaliśmy do Piwnicznej Zdrój i przywitał nas pięknie ośnieżony Beskid Sądecki. Z racji wielu niespodzianek, które czekały rajdowiczów, nasze bagaże były mocno obciążone, droga z Piwnicznej, przez Kosarzyska, Makowisko na Magóry nie należała więc do najlżejszych. Popołudniem dotarliśmy do chaty, a po zasłużonym odpoczynku rozpoczęliśmy przygotowania do pierwszej części niespodzianek.
Tego wieczoru świętowaliśmy podwójnie – dwudziesty rajd studentów turystyki i rekreacji oraz urodziny dr. Sławoja Tanasia, który 8 lat temu zapoczątkował organizację rajdów i zaszczepił w nas pasję do gór i wędrowania. Był tort, radośnie odśpiewane „Sto lat!”, 170 ręcznie ulepionych godzinę wcześniej pierogów i oczywiście prezenty – Kronika Rajdów i koszulki rajdowe dla wszystkich. Obejrzeliśmy też specjalnie na tę okazję przygotowane slajdowisko – pokaz zdjęć ze wszystkich dotychczasowych wyjazdów. Tyle wspomnień, tyle ludzi i gór, tyle przebytych wspólnie kilometrów i wieczorów spędzonych przy dźwiękach gitar…
Poranek przywitał nas bezchmurnym niebem i pięknym słońcem. Ruszyliśmy najpierw grzbietem granicznym, a później szlakiem pielgrzymkowym na południe w stronę Litmanowej. Ogromne masy białego puchu zachęcały nie tylko do bitwy na śnieżki, ale również do zapasów i wyścigów na „fikołki”. Po zejściu do Litmanowej weszliśmy do miejscowej knajpy ogrzać się i odpocząć. Wspinając się z powrotem na grzbiet odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej i już po ciemku dotarliśmy do chaty.
Środa nie była już tak słoneczna, ale niezrażeni wyruszyliśmy w kierunku Radziejowej. Przez Eliaszówkę dotarliśmy na obiad do Bacówki na Obidzy, a dalej przedzierając się przez śnieg do kolan wspięliśmy się na Wielki Rogacz. Wspaniałe widoki przysłaniały zasypane śniegiem drzewa, ustawiliśmy się więc do wspólnego zdjęcia pod tabliczką i zawróciliśmy do chaty. Znów wracaliśmy po zmroku, ale biorąc pod uwagę odległość, warunki i czas w jakim pokonaliśmy trasę możemy być z siebie dumni. Ten wieczór również był wyjątkowy ze względu na uroczyste przekazanie kierownictwa nad Kołem Naukowym. Nowym prezesem Włóczykijów został Paweł Czyż. Podziękowaniom i prezentom nie było końca, a do tego piosenki z dedykacją, taniec prezesów oraz pełna optymizmu i chęci do działania przemowa nowego prezesa.
Po wcześniejszych męczących trasach w czwartek postanowiliśmy odpocząć pokonując krótszy, choć wcale nie łagodny, odcinek do Kosarzysk. Po powrocie wszystkim udzielił się niesamowity klimat chaty, a całe popołudnie upłynęło cicho i spokojnie na rozmowach, bujaniu się w fotelu, paleniu w piecu, gotowaniu i czytaniu książek z niemałej chatkowej biblioteczki. Ostatnią noc na Magórach uświetniła taneczna zabawa do białego rana.
W piątek od rana, podczas gdy część grupy została w chacie posprzątać po naszej wizycie, reszta wybrała się na spacer grzbietem w kierunku Piwnicznej, do przysiółka Kijanki i z powrotem. Spakowani opuściliśmy chatę po południu i znów w ciemnościach zeszliśmy do Piwnicznej, gdzie wsiedliśmy w pociąg do Łodzi.
XX rajd TiR, pełen niespodzianek, wspomnień i chwil wzruszenia pozostanie niezapomniany na długo. Te pięć dni w Chacie na Magórach było pięknym podsumowaniem dotychczasowych rajdów. Pokazały, że idea wspólnego wędrowania studentów, absolwentów i wykładowców związanych z turystyką i rekreacją na UŁ trwa niezmieniona już od wielu lat i zapewniły nas, że będzie kontynuowana dalej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, które przez ostatnie lata organizowały rajdy i dbały o utrzymanie tradycji i charakteru tych wyjazdów.

Nowemu prezesowi i zarządowi koła natomiast życzymy powodzenia, optymizmu i niewyczerpanych chęci oraz przede wszystkim radości z działania. A sobie i Wam - wszystkim rajdowiczom (byłym, obecnym i przyszłym) - życzymy kolejnych 20 rajdów, a później jeszcze kolejnych 40! Do zobaczenia w górach!

1. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z XX jublileuszowego rajdu. Wystarczy kliknąć na ten tekst.

2. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat historii rajdów, która została przygotowana na XX jublileuszowy rajd. Wystarczy kliknąć na ten tekst.

28.10.2012 - Od morza aż po Tatry, czyli wielka podróż po Polsce

"Od morza aż po Tatry, czyli wielka podróż po Polsce" to seria warsztatów geograficzno-turystycznych, które prowadzimy w ramach zajęć na Uniwersytecie Łódzkim dla Dzieci. Podczas tych zajęć dzieci poznają między innymi zasady odpowiedniego przygotowania się do wycieczki nad morze lub wyprawy w góry, korzystają z map i kompasów, poznają geografię Polski oraz atrakcje turystyczne kraju, a wszystkiemu towarzyszy mnóstwo dobrej zabawy.

Więcej informacji: http://dzieci.uni.lodz.pl

19-21.10.2012 - XIX Rajd Studentów TiR - Gorce, czyli przepis na rajd idealny

Prognozy pogody były nader optymistyczne. Do Rabki Zdrój dojechaliœmy o 5 nad ranem, co pozwoliło nam słodko dospać jeszcze 2 godziny w autokarze zanim wyruszyliśmy na gorczańskie szlaki. Wędrowaliœmy czerwonym szlakiem z Rabki w kierunku Turbacza - najwyższego szczytu Gorców. Z każdą minutą robiło się coraz cieplej, słońce świeciło coraz mocniej, a my wspinając się coraz wyżej zdejmowaliśmy z siebie kolejne warstwy ubrań. Pierwsza naszym oczom ukazała się dostojna Babia Góra, chwilę później widok, który towarzyszył nam praktycznie przez cały rajd - całe pasmo Tatr. Wędrowaliœmy niespiesznie głównym pasmem Gorców napawając się tymi widokami. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bacówce na Maciejowej i Schronisku Stare Wierchy. Tak idealnej pogody na rajdzie dawno nie było. Nocowaliśmy w Schronisku Na Turbaczu, a wieczór upłynął nam na wspólnym śpiewaniu przy dźwiękach gitary i skrzypiec oraz oglądaniu spadających gwiazd.

Widok spod Turbacza na Tatry Bielskie i Wysokie, oświetlone promieniami zachodzącego, a później wschodzącego słońca, tak blisko, na wyciągnięcie ręki, jeszcze długo będziemy mieć przed oczami. Po profesjonalnej sesji zdjęciowej pod schroniskiem ruszyliśmy w kierunku Gorca by na wieczór dotrzeć do nowej-starej Hawiarskiej Koliby, czyli Gorczańskiej Chaty. Po drodze nie mogliśmy oprzeć się pokusie długiego odpoczynku na Jaworzynie Kamienickiej. I znów cudowne widoki i przepiękne melodie grane na gitarach i skrzypcach. Po zdobyciu Gorca zeszliśmy do GoChy przez cudownie pomarańczowy bukowy las. Wieczór spędziliśmy wspólnie w niewielkiej, ale klimatycznej kuchni śpiewając niemalże do rana. Rano zeszliśmy do Ochotnicy Górnej i przejechaliśmy w Beskid Wyspowy, gdzie krótko po południu zdobyliśmy szczyt Lubonia Wielkiego - wisienkę na rajdowym torcie.

To był niesamowicie piękny, słoneczny i widokowy rajd. Oby takich więcej :)

Już teraz zapraszamy na następny, XX - jubileuszowy rajd. Szykujemy moc niespodzianek!

25.06.2012 - Marek Kamiński na Wydziale Nauk Geograficznych

W poniedziałek 25. czerwca na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego odbył się wyjątkowy wykład pt. „Wyprawy na krańce marzeń”, który poprowadził Marek Kamiński - znany podróżnik, polarnik i przedsiębiorca, pierwszy na świecie zdobywca dwóch biegunów Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu, jak i mediów.
Marek Kamiński opowiadał o początkach swojej podróżniczej pasji, pierwszej „wyprawie życia” statkiem do Maroka oraz o tych najistotniejszych wyprawach - na oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Nie mogło zabraknąć również opowieści o zdobywaniu biegunów z Jaśkiem Melą. Kamiński podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, że w podróży bardziej od celu liczy się droga do jego osiągnięcia, i że czasem więcej doświadczenia zdobywa się ponosząc mądrą porażkę niż głupi sukces.
Po wykładzie można było nabyć m.in. najnowszą książkę Kamińskiego "Wyprawa" i inne publikacje jego wydawnictwa oraz zdobyć autograf podróżnika.
Spotkanie przygotował Instytut Geografii Miast i Turyzmu wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Geografów Turyzmu „Włóczykije” oraz Kołem Młodych Geografów „Geoholicy”.

Zobacz relację na stronie FB
Zobacz relację Telewizji TOYA

20-22.04.2012 - XVIII Rajd Studentów TiR - Masyw Śnieżnika

Jak to zwykle w Sudetach bywa naszą wędrówkę rozpoczęliśmy krótko po wschodzie słońca. Zaraz po wejściu w las okazało się, że nazwa masywu, na który będziemy się wspinać zobowiązuje i czekają nas znów zimowe warunki. Będąc na Czarnej Górze z wieży widokowej podziwialiśmy okolicę i trasę, która tego dnia jeszcze przed nami. Dalej udaliśmy się do Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej, a następnie zeszliśmy do Międzygórza, oglądając po drodze Wodospad Wilczki. Zostało już tylko podejście do Schroniska Na Śnieżniku, które nie należało do najłagodniejszych.

Następny dzień przywitał nas mgliście, co skończyło się lekkim zbłądzeniem przy schodzeniu ze Śnieżnika (pamiętajcie, że nie na każdym kompasie północ oznaczona jest czerwoną strzałką ;-) ). Wędrując po czeskiej stronie granicy, m.in. przez Cerną Kupę i Susinę, zakończyliśmy dzień zjawiskowym zjazdem (na reklamówkach bądź bez) po stoku narciarskim niemalże pod samą Chatę Vilemina.

Następnego dnia, po kolejnym stromym podejściu i przekroczeniu granicy przywitała nas deszczowa Polska. Monotonne zejście leśną drogą część grupy urozmaiciła sobie przedzierając się przez błotniste łąki poprzecinane ogrodzeniami pod prądem i pasącymi się krowami. W ten oto sposób trafiliśmy wszyscy do autokaru zaparkowanego w Jodłowie. Stamtąd po drodze do Łodzi zahaczyliśmy jeszcze o Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Ujmujące poczucie humoru pani przewodnik oraz podziemna kolejka wszystkim zapadły w pamięć, więc pomimo zmęczenia powrót do domu upłynął w przezabawnej atmosferze.

XVIII Rajd Studentów TiR - Śnieżnik XVIII Rajd Studentów TiR - Śnieżnik

17-18.04.2012 - "Poradnik autostopowy, czyli świat w studenckiej perspektywie"
Prelekcje członków SKNGT w ramach XII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Banner FNTiS 2012

"Poradnik autostopowy, czyli świat w studenckiej perspektywie" to zbiór różnorodnych opowieści o niskobudżetowych podróżach członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów Turyzmu po najodleglejszych zakątkach Europy oraz Azji. Studenci opowiadali o zabawnych przygodach i ciekawych spotkaniach w drodze, o tym gdzie można spać i skąd brać jedzenie, jak się dogadać nie znając języka, a także zwracali uwagę na to jak uniknąć nieporozumień i niebezpieczeństw podczas autostopowych podróży.

W tym roku, 17 kwietnia, Katarzyna Karasek, Piotr Urbański, Mateusz Stencel opowiadali o tym, "Co w Turcji oznacza uniesiony kciuk", a dzień później Paweł Czyż, Michał Duda, Jakub Jóźwiak, Patryk Bączyk podzielili się wrażeniami ze swojego "Eurotrip-a".

prelekcje_FNTiS_2012 prelekcje_FNTiS_2012 prelekcje_FNTiS_2012

23.03.2012 - XIII Konkurs Wiedzy Geograficzno-Turystycznej o Regionie Łódzkim "Województwo w sercu Polski"

XIII edycja Konkursu Wiedzy Geograficzno-Turystycznej o Regionie Łódzkim „Województwo w sercu Polski”, organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Geografów Turyzmu przy współpracy Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego pod patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, już za nami! Półfinał oraz finał cieszącego się niesłabnącym powodzeniem Konkursu w tym roku, dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca – pana Andrzeja Danowskiego – odbyły się w zabytkowej willi Wilhelma Teschemachera przy ulicy Wigury 12a w Łodzi.

W półfinale Konkursu wzięło udział 15 uczniów z całego województwa, którzy najlepiej napisali test eliminacyjny. Zmierzyli się oni ze sobą w trzech konkurencjach: tradycyjnej „rozgrzewce” składającej się z różnorodnych pytań dotyczących regionu, ciekawej konkurencji wymagającej rozpoznania miast na podstawie zdjęć „z lotu ptaka” oraz najtrudniejszej konkurencji półfinału, w której zadaniem uczestników było zaznaczenie na mapie konturowej województwa wylosowanych miast i obiektów przyrodniczych. O wejście do finału uczniowie walczyli zażarcie – potrzebna była nawet dogrywka. Ostatecznie do finału weszli: Bartosz Bechciński, Tomasz Korzekwa, Łukasz Płuciennik, Rafał Tyluś i Bartłomiej Ławniczak.

XIII Konkurs Województwo w Sercu Polski XIII Konkurs Województwo w Sercu Polski

Pierwsza finałowa konkurencja wymagała od uczestników kreatywności – ich zadaniem było zaprojektowanie jednodniowej wycieczki po wylosowanym mieście oraz ukazanie jury i publiczności najciekawszych, godnych polecenia miejsc w tych miastach. I tak w niewiele ponad pół godziny zwiedziliśmy Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Łęczycę, Piotrków Trybunalski oraz Wieluń. Podczas tej konkurencji ujawnił się talent przewodnicki niektórych finalistów. Druga część finału miała formę znanego z telewizji programu „Jeden z dziesięciu”. Finaliści odpowiadali na pytania na podstawie różnorodnych materiałów – zdjęć, filmów czy piosenek - wyznaczając do odpowiedzi siebie nawzajem oraz walcząc o zachowanie „życia”.

Po wielu emocjach i długich obradach jury ogłoszono zwycięzców. Czwarte miejsce ex aequo zajęli Rafał Tyluś i Bartłomiej Ławniczak, trzecie miejsce – Łukasz Płuciennik, drugie – Bartosz Bechciński, natomiast tegorocznym zwycięzcą został Tomasz Korzekwa. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. sprzęt turystyczny, ciekawe książki oraz liczne upominki i gadżety. Nauczyciele także otrzymali od organizatorów drobne upominki.

Nagrody w Konkursie ufundowali: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Wydawnictwo Literatura, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi, PTTK, ROT Województwa Łódzkiego oraz Składnica Harcerska Miran.

XIII Konkurs Województwo w Sercu Polski XIII Konkurs Województwo w Sercu Polski

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród. Równie serdecznie dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu oraz Instytutowi Geografii Miast i Turyzmu za pomoc w organizacji Konkursu.

Dziękujemy także wszystkim osobom, które pomogły w organizacji Konkursu, a są to: Grzegorz Szychowski, Aleksandra Wlaźlak, Piotr Urbański, Aleksandra Dziuda, Anna Sobolewska, Patryk Bączyk, Paweł Czyż, Michał Duda, Julia Wochna oraz Maciej Kronenberg.

Wszystkich nauczycieli i uczniów zapraszamy natomiast do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu!

03.03.2012 - Nowe logo SKNGT UŁ "Włóczykije"!!!

Z radością prezentujemy Wam NOWE LOGO SKNGT UŁ!

Autorem zwycięskiego projektu jest MAREK MAZUREK - serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Dziękujemy również wszystkim pozostałym osobom, które przysłały nam swoje projekty, były naprawdę różnorodne i ciekawe. Cieszymy się, że wśród naszego kołowego grona znaleźć można tyle kreatywnych osób. Zapraszamy Was wszystkich do włączania się we wspólne projekty!

09-13.01.2012 - XVII Rajd Studentów Turystyki i Rekreacji, Beskid Żywiecki

„Beskid Żywiecki, czyli w poszukiwaniu zimy”

Nowy rok przywitał nas zupełnie bezśnieżnie. Nieusatysfakcjonowani brakiem białego puchu w Łodzi zaraz po sesji ruszyliśmy na poszukiwania prawdziwej zimy!

Noc z niedzieli na poniedziałek nie należała do najdłuższych. Skoro świt wszysycy stawiliśmy się w hallu dworca Łódź Kaliska. Z niemałym opóźnieniem zajęliśmy miejsca w przedziałach pociągu zmierzającego do Bielska-Białej. Na podbeskdziu przesiedliśmy się w pociąg do Rajczy. Podróżowanie opóźnionymi pociągami nie wróży nic pozytywnego. Z Rajczy uciekł nam ostatni PKS do Soblówki. W końcu jakimś busem udało nam się podjechać niedaleko naszego schroniska. Kiedy wysiedliśmy naszym oczom ukazała się cudowna, puszysta, nieskończona śnieżna biel! A więc znaleźliśmy zimę! ;-)

Spaliśmy w dość osobliwym miejscu, o którym warto wspomnieć kilka słów. „Stara chata u Darka” – tak nazywało się schronisko w którym : w kuchni mieszkał mały koziołek, na poddaszu wszyscy spali w jednym (średniej wielkości ) pomieszczeniu, za łóżka służyły nam materace, a temperatura była dość niska. Ponadto jedynym źródłem światła była mała żarówka, którą należało ręcznie wkręcać i wykręcać . Szczególną uwagę trzeba było zwracać na fakt, aby na raz nie podłączać zbyt dużo urządzeń elektrycznych, gdyż skutkowało to wybiciem bezpieczników. Ciepła woda w łazience była rzadkością, a toaleta była na zewnątrz. Po szoku związanym z warunkami później było już tylko lepiej ;-) Wieczór po przyjeździe upłynął pod znakiem wspólnych rozmów i gier. Zmęczeni, spać poszliśmy koło 22.

XVII Rajd Studentów Tir, Beskid Żywiecki XVII Rajd Studentów Tir, Beskid Żywiecki

Wtorek rozpocząć się miał ambitnie, ale wystartowaliśmy nieco później niż zakładał plan. Ustalona trasa wiodła do schroniska PTTK na Rycerzowej. Po drodze nie obyło się bez drobnych zbłądzeń. Obfite opady śniegu zmusiły nas do żmudnego przecierania szlaków. Po kilkugodzinnym marszu dotarliśmy do celu. Zrozumiałym było, że w schronisku chcieliśmy zjeść coś ciepłego i ogrzać się w ciepłych pomieszczeniach. O ile pierwszy punkt został nam zapewniony, o tyle drugi już nie. Po godzinnym odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. Wieczór w Soblówce upłynął w klimacie śpiewów i gry na gitarze.

Środa. Nauczeni doświadczeniem dnia poprzedniego, nie narzuciliśmy sobie już godziny startu. „Jak wyjdziemy to wyjdziemy, byle nie za późno bo droga długa”. Postanowiliśmy dotrzeć do schroniska na Przegibku. Do pewnego momentu korzystaliśmy z odcinka przetartego poprzedniego dnia, później skazani byliśmy na brodzenie w śniegu do kolan. Całość marszu zajęła nam na tyle długo, że wieczorem zmuszeni byliśmy korzystać z czołówek do oświetlenia szlaku. Na trasie nie obyło się bez atrakcji w postaci zjazdów na jabłuszkach oraz wojny na śnieżki. Po zejściu do wsi Kolonia, do Soblówki dostaliśmy się busem.

Czwartek. Jako ostatni punkt do zdobycia w czasie rajdu zimowego wyznaczyliśmy sobie Muńcuł. Szczyt okazał się być pokryty śnieżnym puchem do wysokość pasa, co zobowiązywało do śnieżnych igraszek zakończonych sesją fotograficzną. Schodząc do miejscowości Ujsoły skorzystaliśmy z koryta potoku. Po zejścu ze szlaku całą grupą usiedliśmy w lokalnym barze, gdzie przy ciepłych przekąskach oczekiwaliśmy PKS-a do Soblówki.

XVII Rajd Studentów Tir, Beskid Żywiecki XVII Rajd Studentów Tir, Beskid Żywiecki

Poranek ostatniego dnia rajdu upłynął na pakowaniu plecaków i uprzątaniu schroniska. W długą drogę powrotną do Łodzi wyruszyliśmy o 14. Cieszyliśmy się, że tym razem pociągi były punktualne. I choć rajd zakończył się w piątek opowieści o tym co się działo w piwnicy Starej Chaty i dla kogo przeznaczona była czwarta porcja galaretki krążyły wśród Rajdowiczów jeszcze przez kolejne tygodnie ;-)

14-16.10.2011 - XVI Rajd Studentów Turystyki i Rekreacji, Beskid Niski

"Beskid Niski jest mi bliski" albo na tropie Łemków…

Jesienny rajd zaczął się wcześnie. Po kiepsko przespanej nocy zostaliśmy wysadzeni z autokaru w Uściu Gorlickim o 7 rano. Stamtąd ruszyliśmy na szlak z zamiarem dotarcia na nocleg do oddalonej o ponad 20 km Radocyny. W deszczu i przelotnym śniegu wędrowaliśmy przez Oderne i Przysłup, na śniadanie zatrzymaliśmy się w Schronisku PTTK im. prof. St. Gabriela na Przełęczy Małastowskiej, gdzie zobaczyliśmy też cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Idąc dalej przez las dotarliśmy do Banicy, a następnie Krzywej i Jasionki – dawnych wsi łemkowskich, obecnie prawie niezamieszkałych. Liczne podmurówki ukryte w zaroślach i krzyże stojące przy drogach same opowiadały nam historię tych ziem. Po południu dotarliśmy do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Nadleśnictwa Gorlice w Radocynie i w końcu mogliśmy zdjąć z siebie mokre ubrania i buty. Wieczór spędziliśmy wspólnie na rozmowach i śpiewaniu, ale mimo przemiłej atmosfery zmęczenie wzięło górę i o północy wszyscy już grzecznie spaliśmy.

XVI Rajd Studentów Tir, Beskid Niski XVI Rajd Studentów Tir, Beskid Niski

Drugiego dnia pogoda pozostawała bez zmian. Deszcz na przemian z gradem lekko uprzykrzały nam wędrówkę, ale na pewno do niej nie zniechęcały. Z Radocyny ruszyliśmy przez Lipną i dalej w kierunku Wołowca. Ten dzień owocował w bliskie spotkania z fauną, towarzyszyły nam m.in. stada bydła i plamiste salamandry. Po kolejnym długim odcinku przedzierania się przez mokry las, dotarliśmy na obiad do Bacówki PTTK w Bartnem. Początkowo zaskoczony gospodarz niewiele miał nam do zaoferowania, jednak z pomocą Agnieszki już po chwili coraz to nowsze dania pojawiały się na stołach jeden za drugim. Znalazły się nawet parówki za pół ceny! Ciepły obiad w suchym schronisku, jedzony przy dźwiękach gitar, smakował wybornie. Z Bartnego znów przez mokry las, ale tym razem „na skróty” (czyli przez krzaki i bagna) wróciliśmy do Wołowca. Pod XVIII-wieczną drewnianą cerkwią usłyszeliśmy opowieści o Andrzeju Stasiuku, który w Wołowcu ma swój dom. Gdy została przed nami ostatnia prosta dzieląca nas od noclegu w Radocynie zaczęły się schody. A właściwie zaczęły się przeprawy przez Wisłokę. Na tym odcinku szlak wielokrotnie przecinał rzekę, a my razem z nim. Początkowo przechodziliśmy na drugi brzeg suchą stopą, po pniach, po kamieniach, podając sobie ręce i kijki trekkingowe. Kiedy trafiliśmy na miejsce gdzie koryto rzeki było najszersze i najgłębsze, a kilka osób wpadło do wody, suche stopy przestały mieć znaczenie. W końcu i tak byliśmy cali mokrzy, a do tego zbliżał się zmierzch, przestaliśmy więc kombinować z budowaniem mostków i oszczędzając czas przechodziliśmy Wisłokę nie zwracając już uwagi na zimną i głęboką wodę. Ostatnie 2 km przeszliśmy w całkowitych ciemnościach. Wieczór był mroźny, ale po dotarciu do ośrodka, przebrani w suche ubrania, spędziliśmy go radośnie przy ognisku z kiełbaskami i zabawie do rana.

Niedziela przywitała nas pięknym słońcem. Spakowaliśmy plecaki i przejechaliśmy autokarem do Regietowa, skąd weszliśmy na Rotundę - miejsce wyjątkowe ze względu na piękny cmentarz wojenny zaprojektowany przez znanego nam już Dušana Jurkoviča. Schodząc ze szczytu skorzystaliśmy z upragnionego słońca i zrobiliśmy sobie ostatni rajdowy postój na polance nad Zdynią. Tak zakończył się XVI Rajd Studentów Turystyki i Rekreacji UŁ, który choć mokry i błotnisty z pewnością pozostanie niezapomniany!

XVI Rajd Studentów Tir, Beskid Niski XVI Rajd Studentów Tir, Beskid Niski

05-19.07.2011 - Wymiana studencka z Sankt Petersburgiem

opiekunowie:
prof. Bogdan Włodarczyk
dr Sławoj Tanaś

studenci:
Marta Andruszkiewicz
Magdalena Gibke
Katarzyna Karasek
Joanna Kwiatosińska
Piotr Urbański

Wymiana studencka z Sankt Petersburgiem Wymiana studencka z Sankt Petersburgiem

15-17.04.2011 - XV Rajd Studentów TiR - Karkonosze

To miał być rajd wiosenny – ciepło, zielono, kwitnące kolorowe kwiaty... tymczasem Karkonosze zaskoczyły nas ogromnie wielką, białą masą śniegu! Po zimowym rajdzie w Beskidzie Śląskim, który okazał się iście wiosennym, tym razem mieliśmy więc prawdziwy rajd zimowy!

Stęsknieni za TiRowymi przygodami już przed 7 rano wysiedliśmy z autokaru w Karpaczu, skąd ochoczo wyruszyliśmy na podbój Karkonoszy. Warunki były nieprzyjemne – mokry śnieg, mżawka – nikt jednak się nie zniechęcił. Oglądając po drodze norweską świątynię Wang doszliśmy do schroniska Samotnia w Kotle Małego Stawu, dalej pod Strzechę Akademicką oraz na Przełęcz pod Śnieżką do Domu Śląskiego. Stamtąd po krótkiej przerwie, w zerowej praktycznie widoczności, z grupą niestrudzonych wędrowców ruszyliśmy w kierunku samej Królowej Karkonoszy – Śnieżki. Wchodziliśmy prawie po omacku, oślepieni śniegiem i białymi chmurami, które nas otaczały, lekko zasmuceni tym, że ze szczytu nic nie będzie widać. Nagle, gdy byliśmy tuż pod samym wierzchołkiem, chmury rozproszyły się, odsłaniając wyjątkowy budynek obserwatorium meteorologicznego i kaplicę św. Wawrzyńca, a nad nimi ukazało się cudownie niebieskie niebo! Wszyscy skakaliśmy z radości! Trafiając idealnie w okno pogodowe mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ Śnieżka pozostaje zamglona przez ponad 300 dni w roku! Widok na otaczające szczyty wyrastające z nisko zalegających, gęstych chmur był niezapomniany. Od tego momentu przez resztę rajdu towarzyszyło nam piękne słońce (które, jak zauważyliśmy już wieczorem, nieźle nam dopiekło!). Przechodząc dalej przez torfowiska na Równi pod Śnieżką dotarliśmy nad Kotły Małego i Wielkiego Stawu – teraz widzieliśmy z góry Samotnię, w której piliśmy gorącą herbatę zaledwie kilka godzin wcześniej. Po 11 godzinach wędrówki pierwszego dnia, dotarliśmy do schroniska Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej – ach jak dobrze było się w końcu położyć!

XV Rajd Studentów TiR - Karkonosze XV Rajd Studentów TiR - Karkonosze

Drugiego dnia z nowymi siłami zeszliśmy do miejscowości Spindleruv Mlyn – najładniejszej w rejonie czeskich Karkonoszy. Po regionalnych zakupach i krótkim odpoczynku ruszyliśmy z powrotem w górę. Kilka godzin marszu i znów byliśmy na samym grzbiecie Karkonoszy. Trawersując Wielki Szyszak dotarliśmy nad Śnieżne Kotły, a dalej Głównym Szlakiem Sudeckim, mijając Łabski Szczyt i Trzy Świnki doszliśmy w końcu do urokliwego Schroniska na Szrenicy. Ciepły posiłek, prysznic i zasłużony odpoczynek w rajdowym gronie – tego było nam trzeba po kolejnym dniu wędrówki.

Ostatni dzień rajdu upłynął pod znakiem innych niż cudowne widoki atrakcji krajoznawczych. Schodząc ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby mijaliśmy Wodospad Kamieńczyka, a następnie przejechaliśmy pod zamek Chojnik. Ostatnie rajdowe podejście zmęczyło nas porządnie, ale widok z wieży zamku rekompensował wszystko – widzieliśmy panoramę całych Karkonoszy i co ważniejsze – wszystkie miejsca w których byliśmy!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu, starszym i młodszym, małym i dużym – wszyscy byliście dzielni i spisaliście się na medal! Już teraz zapraszamy Was na kolejny rajd. Liczymy też na to, że karkonoskie nowe twarze zachęcą kolejne nowe twarze do wędrówki z nami w październiku. Do zobaczenia! :)

XV Rajd Studentów TiR - Karkonosze XV Rajd Studentów TiR - Karkonosze

19.03.2011 - XII Konkurs "Województwo w sercu Polski"

Baner konkursowy

Już po raz dwunasty Studenckie Koło Naukowe Geografów Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego „Włóczykije” przy współpracy Instytutu Geografii Miast i Turyzmu przygotowało Konkurs Wiedzy Geograficzno-Turystycznej o Regionie Łódzkim pod nazwą „Województwo w sercu Polski”. Konkurs ten z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, przyciągając uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.

Do konkursu w 2011 roku zgłosiło się aż 70 uczniów. Pierwszy etap, który odbył się 4 marca na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, miał formę testu składającego się z 50 pytań dotyczących historii, kultury, geografii i atrakcyjności turystycznej regionu łódzkiego. Wyłonił on 16 półfinalistów.

Półfinał oraz finał Konkursu odbyły się 19 marca. Półfinaliści wraz ze swoimi opiekunami przybyli do mieszczącego się w dawnym pałacu Schlösserów Młodzieżowego Domu Kultury w Ozorkowie. Po oficjalnym przywitaniu wszystkich rozpoczęła się rywalizacja. W pierwszej konkurencji półfinaliści odpowiadali na 10 różnorodnych pytań dotyczących regionu. Kolejne zadanie polegało na rozpoznaniu ze slajdów placówek muzealnych województwa łódzkiego oraz udzieleniu odpowiedzi na dodatkowe pytanie z nimi związane. Uczestnicy trafnie rozpoznali m.in. Skansen w Maurzycach, Muzeum Guzików w Łowiczu czy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Ostatnia konkurencja półfinału była szansą na zdobycie dużej liczby punktów, ale jednocześnie, w razie złej odpowiedzi, można było je stracić. Każdy z uczestników odpowiadał na 2 pytania, o wybranym przez siebie stopniu trudności. Ostatecznie wyłoniono 5 finalistów.

Pierwsza konkurencja finału, tzw. Rozmaitości, bardzo przypadła wszystkim do gustu. Uczestnicy musieli m.in. rozpoznać miasto Kutno na podstawie piosenek Grzegorza Turnaua i Elektrycznych Gitar, rezerwat Jeziorsko na podstawie zdjęcia lotniczego czy Ozorków na podstawie fragmentu filmu „Mistrz” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. W drugiej konkurencji finaliści prezentowali walory parków krajobrazowych województwa łódzkiego w oparciu o mapy i treści krajoznawcze zamieszczone na ich odwrocie. Ostatnią konkurencją było przewodnictwo po Ozorkowie. Zadaniem każdego z uczestników było wygłoszenie krótkiego komentarza na temat różnych aspektów związanych z miastem. Jury brało pod uwagę także sposób przekazywania wiedzy oraz umiejętności przewodnickie. Prezentacje były przygotowane profesjonalnie, a pod koniec jednej z nich, osoba która odpowiedziała na pytanie referenta, otrzymała od niego nagrodę – bochenek ozorkowskiego produktu regionalnego - chleba gryczanego. Przy okazji spaceru zwiedziliśmy wnętrza kościoła ewangelickiego p.w. Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa oraz jedną ze wspaniale odnowionych sal pałacu Schlösserów przy ulicy Listopadowej.

Finaliści walczyli do samego końca, potrzebna była nawet dogrywka pomiędzy dwoma najlepszymi. Ostatecznie Konkurs wygrał Bartosz Bechciński, który 1 punktem wyprzedził Mateusza Piaseckiego. Trzecie miejsce zajął Maciej Majewski. Finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez licznych sponsorów: Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Towarzystwo Naukowe, PTTK Oddział Łódzki, wydawnictwa Literatura i Księży Młyn, sklep turystyczny Horyzont i hurtownię harcersko-turystyczną Miran. Pozostali uczestnicy półfinału zostali również nagrodzeni licznymi upominkami. Zwieńczeniem sukcesu będzie dla finalistów wycieczka, podczas której uczniowie zwiedzą m.in. Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów. Odbędzie się ona pod koniec kwietnia – wtedy też przygotujemy kolejną relację.

Już dziś zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa do udziału w kolejnej edycji Konkursu!

Konkurs przygotowali:

  • Magdalena Gibke
  • Katarzyna Karasek
  • Łukasz Musiaka
  • Anna Sobolewska
  • Mateusz Stencel
  • Piotr Urbański
  • Aleksandra Wlaźlak
  • Miłek Wojtunik

Pomocni byli również:

  • Aleksandra Dziuda
  • Łukasz Kochan
  • Lena Oganiaczyk
  • Jarosław Ryś
  • Jolanta Szymajda
  • Justyna Woźniak

Wszystkim pięknie dziękujemy za pomoc!

XII Konkurs Województwo w sercu Polski XII Konkurs Województwo w sercu Polski

09-13.01.2011 - XIV Rajd Studentów Turystyki i Rekreacji, Beskid Śląski - Telesforówka

XIV Rajd studentów Turystyki i Rekreacji minął szybko niczym topniejący śnieg. W ciągu pięciu styczniowych dni, zmagając się na zmianę z pluchą i lodem, motywowani słowami otuchy prowadzącego "idzie się ciężko... więc idźmy!" przemierzaliśmy Beskid Śląski wzdłuż i wszerz. Spacer w kierunku Równicy, prawie stuletnie schronisko na Wielkim Stożku, skałki na Kiczorach, polsko-czeska bitwa na śnieżki we mgle, ciasna i błotnista Jaskinia Samopolska, nietoperze i pająki w Jaskini Malinowskiej, widoki na Małe Skrzyczne i Baranią Górę, czasami znikające ścieżki, dla najdzielniejszych regionalne zakupy w czeskim Jablunkovie oraz punkt kulminacyjny – zjazd techniką dowolną przy wykorzystaniu jabłuszek z Czantorii Wielkiej dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń i mnóstwo frajdy! Każdego wieczoru natomiast towarzyszyły nam dźwięki gitar, bębnów, harmonijek i innych spontanicznie skonstruowanych instrumentów, a przede wszystkim radosny śpiew rajdowiczów. Ostatni wieczór był wyjątkowo uroczysty – każdy uczestnik otrzymał oryginalny znaczek z XIV Rajdu TiR, a kolega Miłek (prawdopodobnie nieoczekiwanie dla większości rajdowiczów) przekazał zaszczytną funkcję Prezesa Koła studentce III roku Kasi Karasek. Przy hucznych wiwatach i aplauzach na deser podano świeżo zrobione krówki!

To nie był rajd łatwy do przejścia, jednak na długo zostanie w naszej pamięci. Nie byłoby tak przyjemnie gdyby nie panowie doktorzy dbający m.in. o wieczory z branżowymi filmami oraz oprawę muzyczną. Nie byłoby tak ciepło gdyby nie kolega Franek niestrudzenie dbający o ogień w kominku. Nie byłoby tak gwarno, dźwięcznie i sympatycznie, gdyby nie wszyscy rajdowicze! Nie byłoby również tak niezapomnianie, gdyby nie spotkanie porajdowe w klubokawiarni U Milscha dzięki gościnności Michała.

A my zapraszamy wszystkich TiRowców (szczególnie z I i II roku, których bardzo chcielibyśmy poznać) na kolejną wędrówkę! Już 15-17 kwietnia powłóczymy się po Karkonoszach. Wracamy do formy rajdu wędrownego, jednak chętni mogą spodziewać się tras mniej forsownych i dojazdu z Łodzi autokarem, o co zadbają Włóczykije z nową Prezes na czele. „Już dawno nie byłem na rajdzie...”

XIV Rajd Beskid Śląski XIV Rajd Beskid Śląski

7.02.2013
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 13.02.2013 r.

13 lutego Ola Kamińska opowie o Peru. Poniżej filmowa zapowiedź.

Spotykamy się w środy - 13 i 20 lutego o godz. 18.00 w sali 117K na WNG.
Nie może Was zabraknąć!

Szczagólnie zapraszamy studentów pierwszego i drugiego roku. Obecność wręcz obowiązkowa...

31.01.2013
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 6.02.2013 r.

6 lutego prof. Bogdan Włodarczyk i dr Sławoj Tanaś opowiedzą o Izraelu, Poniżej filmowa zapowiedź.

Spotykamy się w środy - 6, 13 i 20 lutego o godz. 18.00 w sali 117K na WNG.
Nie może Was zabraknąć!

Szczagólnie zapraszamy studentów pierwszego i drugiego roku. Obecność wręcz obowiązkowa...

24.01.2013
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 30.01.2013 r.

30 stycznia zapraszamy na drugie w tym roku spotkanie z cyklu 'Wieczory przy kubku herbaty'. Tym razem Sylwia Kapsiak opowie o Moskwie...

Spotykamy się w środę, 30 stycznia o godz. 18.00 w sali 117K na WNG.
Nie może Was zabraknąć!

Szczagólnie zapraszamy studentów pierwszego i drugiego roku. Obecność wręcz obowiązkowa...

17.01.2013
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 23.01.2013 r.

Już 23 stycznia zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu 'Wieczory przy kubku herbaty'. Sezon zainauguruje Michał Ruszkowski, którego opowieść porwie nas na Daleki Wschód, począwszy od ośnieżonych szczytów Tien-szanu, a skończywszy na bezkresnych przestrzeniach Syberii...

Spotykamy się w środę, 23 stycznia o godz. 18.00 w sali 117K na WNG.
Nie może Was zabraknąć!

10.10.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 10.10.2012 r.

14.03.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 21.03.2012 r.

Włóczykije oraz Krzysztof Karolczak zapraszają na ostatnią już przed wakacjami prelekcję z serii "Wieczorów przy kubku herbaty":

Incredible India - o magii kraju od kuchni

środa 21.03.2012, godz. 18:00, WNG s. 117

07.03.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 14.03.2012 r.

Zapraszamy na kolejną prelekcję!

Michał Ruszkowski - Nepal, Indie, Sri Lanka, Malezja i Indonezja

środa, 14 marca, godz. 18:00, s. 117 WNG

03.03.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 07.03.2012 r.

Jak uniknąć śmierci pod lawiną w centrum Sztokholmu?

Odpowiedź na to oraz inne ciekawe pytania znajdziecie w opowieściach Marty Walasek już w najbliższą środę 07. marca o godzinie 18:00 :)
ZAPRASZAMY!

23.02.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 29.02.2012 r.

W najbliższą środę zapraszamy na prelekcję Diogenesa Coelho - Angola. Tak zawsze i wszędzie!
29 luty, godz. 18.00, WNG s. 117

20.02.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 22.02.2012 r.

W najbliższą środę zapraszamy na mrożącą krew w żyłach opowieść Macieja Stępniaka o pierwszej polskiej próbie zdobycia szczytu Numbur w Himalajach!

02.02.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 08.02.2012 r.

Podczas kolejnej prelekcji wrócimy w nieco bliższe, choć nie mniej egzotyczne strony - Witold Stołecki zabierze nas tandemem w najbardziej urokliwe miejsca Polski północno-wschodniej.

Zapraszamy!

30.01.2012
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 01.02.2012 r.

Serdecznie zapraszamy na pierwszą w nowym roku prelekcję SKNGT UŁ!!!

Tym razem Maciej Kronenberg, Łukasz Musiaka, Marek Skrzypczyński i plecak pełen zakaukaskich przygód!

listopad 2011
Zapraszamy na "Wieczory przy kubku herbaty" - 09.11-07.12.2011 r.

listopad 2011
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 02.11.2011 r.

październik 2011
Zapraszamy na "Wieczór przy kubku herbaty" - 26.10.2011 r.

styczeń 2011
Zapraszamy na "Wieczory przy kubku herbaty" - 17.01-03.03.2011 r.

Logo Uniwersytetu Łódzkiego
Logo Wydziału Nauk Geograficznych
Polskie Towarzystwo Geograficzne Logo
Logo Łódzkiego Towarzystwa Naukowego
Logo International Geographical Union
Association for Tourism and Leisure Education Logo
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego